Haber

Azerbaycan’da 11 bin 111 fidan dikildi

Azerbaycan’da Türk Devletleri Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 11 bin 111 fidan dikildi.

Azerbaycan Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın girişimiyle Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) üye ülkelerle eş zamanlı olarak ülkenin farklı bölgelerinde fidan dikimi yapıldı.

Bakü’nün Müşfikabad ilçesinde ağaçlandırma faaliyetine Azerbaycan Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan’ın temsilcileri katıldı. Bakü Temsilcisi. Törene büyükelçiler ve elçilik yetkilileri, Bakü’deki Türk okullarının öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Babayev, konuşmasında bugün Muşfikabad’da 1.111, Azerbaycan genelinde ise 11.111 fidan dikildiğini belirtti.

Ulusal Ağaçlandırma Günü etkinliklerini 3 yıldır Türkiye ile eş zamanlı olarak sürdürdüklerini belirten Babayev, bu etkinliğin Türk dünyasında yaygınlaştığını görmekten memnuniyet duyduklarını söyledi.

Büyükelçi Bağcı ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında başlattığı ağaçlandırma kampanyasının artık TDT üyesi ülkelere de yansıdığını belirtti.

Astana Zirvesi’nde alınan karar uyarınca 11 Kasım’ın Türk Devletlerinin Ulusal Ağaçlandırma Günü olarak ilan edildiğini hatırlatan Bağcı, “Azerbaycan 2020 yılından bu yana bu kampanyaya katkı sağlıyor. Bugün de Türk eğitim kurumlarıyla birlikte buradayız. Azerbaycan, yağış miktarının azaldığı ve iklimin bozulduğu dönemde “İklim düzeni açısından önemli bir yere sahiptir. Bu yöndeki hassasiyeti Cumhurbaşkanımız başlattı, eşi Emine Erdoğan da bunu sürdürdü.” şeklinde konuştu.

haber-karakoyunlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu