Haber

TBF Disiplin Kurulu hakem Erşan Kartal’ın lisansını iptal etti

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Kurulu, Antalya A Bölge Hakemi Erşan Kartal’a toplam 1 yıl 4 ay hak mahrumiyet cezası verdi.

TBF Disiplin Kurulu kararları federasyonun internet sitesinde yayımlandı.

Basketbol Disiplin Talimatı’nın 29’uncu maddesinin 1, 5 ve 6’ncı maddeleri kapsamında toplam 1 yıl 4 ay hak mahrumiyeti bulunan Kartal’ın cezası iptal edildi. Bir seferde 6 aydan fazla ceza alan hakemlerin lisansları ilgili yönetmeliğe göre iptal edilir.

Basketbol Süper Ligi’nin 9. haftasında oynanan Frutti Extra Bursaspor-Onvo Büyükçekmece Basketbol maçında görev alan Kartal, hakemlerin süreyi başlatmak için kullandığı aleti fırlatarak kırdı.

Bursaspor Teknik Direktörü Dusan Alimpijeviç ile Bursaspor lideri Sezgin Sezer’in mesajlaştığı ve bu mesajlarda yer alan ifadeler nedeniyle disiplin kuruluna sevk edildiği ileri sürüldü.

Erşan Kartal’ın cezalandırıldığı Basketbol Disiplin Talimatı’nın 29. maddesinin maddeleri şöyle:

MADDE 29 – SPOR ADAMLIĞINA KARŞI HAREKET
(1) Sportmenliğe veya spor etiğine aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla TBF’nin itibarını zedeleyen veya basketbolun değerini düşüren basketbolculara ve kulüp yetkililerine 1 ila 3 maç ve 15.000.-TL’den 75.000.-TL’ye kadar para cezası verilir. -En iyi erkek basketbol ligi için TL. en fazla
Kadın basketbol birinci ligi ile erkekler basketbol üst liginin bir alt ligine 5.000.-TL’den 25.000.-TL’ye, diğer büyük liglere 1.500.-TL’den 7.500.-TL’ye kadar, alt yaş gruplarına 500.-TL’den para cezası .-TL’den 2.500.-TL’ye verilir.

(5) Basketbolcular, kulüp yetkilileri veya yöneticileri tarafından; Karşılaşma ile ilgili olarak her türlü bağlantı araçları, sosyal medya, yayın organları ve diğer toplantı görevlileri ile iletişime geçilmesi halinde ihlal gerçekleşmiş sayılır ve verilecek ceza bir kat artırılır. Toplantı görevlilerinin bu kapsamda kendileri ile kurulan kontağa bildirimde bulunmaması kendileri açısından ihlal sayılır.

(6) İhlalin faili toplantı sorumlusu veya resmî bir görevde ise altmış günden az olmamak üzere hak mahrumiyeti cezası verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu