Ekonomi

TÜDKİYEB Başkanı Çelik, küçük aile işletmelerinin yerli üretimi artırması için destek istedi.

Türkiye Koyun Keçisi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yerli ürün üretimine en büyük katkının küçük aile işletmeleri olduğunu belirterek, “Yerli ürün üretimini artırmak, küçük aile işletmelerinin desteklenmesinden geçiyor.” terimini kullandı.

Çelik yaptığı yazılı açıklamada, 12-18 Aralık dönemini kapsayan Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Son yıllarda dünyada yaşanan olumsuzlukların gıdaya erişimi zorlaştırdığına dikkat çeken Çelik, bu durumun yerli üretimin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti. Çelik, Türkiye’nin bazı işlerin sebze ve meyvelerle üretiminde dünya birincisi olduğunu, birçok tarımsal işlerde birinci sırada olduğunu ancak gereği gibi üretilemeyen bazı stratejik eserlerin ithal edildiğini hatırlattı.

Yapısal sorunlar nedeniyle kullanılamayan tarımsal potansiyelin tam olarak değerlendirilmesi durumunda hem 85 milyon insanın hem de yakın coğrafyanın gıda garantisinin kolaylıkla sağlanacağını vurgulayan Çelik, küçük aile işletmelerinin üretimdeki değerine değindi. yerli mal.

Çelik dedi ki:

“Yerli malı üretiminin artması küçük aile işletmelerinin desteklenmesine bağlıdır. Çünkü bu işletmeler yerli malı üretimi sağlamaktadır. Küçük aile işletmelerine verilen desteğin artırılması tarımda sürdürülebilirlik için en temel çözümlerden biridir. Küçük ailelere ihtiyaç vardır. genç neslin tarımda kalması, kırdan kente göçün önlenmesi ve tarımsal faaliyetin nesilden nesile aktarılması için işletmeler daha fazla desteklenmelidir.”

Yerli malı tüketim bilincinin oluşması için seferberlik başlatılması gerektiğini belirten Çelik, küçükbaş et ve süt ürünleri tüketimine yönelik ölçeklendirme yapmak istediklerini belirtti.

Yerli üretimin yükünün yerli malı kullanımına yönelik farkındalık kazandırmak olduğunu vurgulayan Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

“Yerli malı üretiminin önündeki engellerin kaldırılması üretimin artmasını sağlayacaktır. Önümüzdeki yıldan itibaren özellikle girdi maliyetlerinin düşmesi ile üretimin artmasını ve nihayetinde insanımızın daha fazla tüketmeye yönelmesini bekliyoruz. Ayrıca dinimizde de haram olan yerli malı kullanırken tutumlu olmak, israftan kaçınmak ve israftan uzak durmak geleceğimiz için son derece önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu